Chcemy lepszego, przyjaznego miasta i harmonijnego rozwoju zgodnego z potrzebami mieszkańców.

Kupy swego psioka sprzątej do hasioka

14 kwietnia 2017 Dariusz Galczak 0 Comments

Grupa bytomian postanowiła rozprawić się ze śmierdzącym problemem. W ramach akcji „Pucuj, glancuj – Bytom” na ulicach naszego miasta pojawiły się plakaty zachęcające do sprzątania po swoich pupilach.

Psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Niestety ich właściciele zachowują odpowiedzialność za swoje zwierzęta tylko do pewnego stopnia. Karmią je, wychodzą na spacery, ale już nie przejmują się tym, co zrobić z ich odchodami. W najlepszym przypadku psie kupy powoli rozkładają się na trawnikach, a w najgorszym stają się przykrą niespodzianką na butach przechodniów.

Władze miasta na różne sposoby próbują rozwiązać ten problem. Przed laty w Bytomiu było kilka wybiegów dla psów, gdzie czworonogi mogły załatwić swoje potrzeby, ale ich utrzymanie okazało się zbyt kosztowne. Zamiast nich w różnych punktach miasta rozstawiono tzw. WC-Psiaki, czyli kuwety o powierzchni ok. 1,5 m2 wypełnione piaskiem. Te jednak wzbudzają reakcje odwrotne do zamierzonych i stały się obiektem drwin.

Twórcy kampanii społecznej „Pucuj, glancuj – Bytom” zajęli się problemem od innej strony. Postanowili zadbać o edukację mieszkańców. Wykorzystują do tego plakaty przedstawiające prosty komiks okraszony śląskim hasłem „Kupy swego psioka sprzątej do hasioka”. Za ich pomocą społecznicy chcą przekonać bytomian do tego, że do zbierania odchodów wystarczy dowolny worek (np. jednorazówka, która została po zakupach), którego następnie można się pozbyć w dowolnym koszu na śmieci. Brak specjalnego pojemnika nie jest wytłumaczeniem i każdy właściciel psa powinien po nim sprzątać.

Wiosna tradycyjnie obnażyła efekty naszego zimowego lenistwa – tłumaczy Paweł Winiarski, prezes stowarzyszenia MDM Miasto dla Mieszkańców. – Potrzeba niewiele wysiłku, aby nasze otoczenie było wolne od psich kup i abyśmy wszyscy mogli się dobrze czuć w Bytomiu. Wychodząc na spacer ze swym pupilem, zabierz woreczek, a nie będziesz miał problemu z usunięciem jego kupy – przekonuje Winiarski.

Na razie powstało 350 takich plakatów. Są sukcesywnie rozwieszane na słupach ogłoszeniowych należących do Bytomskiego Centrum Kultury, jak również w witrynach sklepowych. Inicjatorzy akcji zachęcają do drukowania plakatów we własnym zakresie i rozwieszania w widocznych miejscach – np. na klatkach schodowych.

Akcja „Pucuj, glancuj – Bytom” jest prowadzona od kilku miesięcy. Wcześniej społecznicy edukowali dzieci z przedszkola przy ul. Oświęcimskiej i Szkoły Podstawowej przy ul. Prusa na temat smogu i palenia śmieciami. Z kolei pod koniec maja planowane jest sprzątanie okolic przystanku autobusowego i tramwajowego na Zamłyniu wraz z odnowieniem tamtejszego murku. – Liczymy, że prowadzone w ramach kampanii akcje oparte o dobrze kojarzące się wzorce zachęcą bytomian do trwałej zmiany zachowań na dobre – wyjaśnia Paweł Winiarski.

( źródło: http://bytomski.pl/lifestyle/22542-kupy-swego-psioka-sprzatej-do-hasioka )

 

Więcej informacji o akcji można znaleźć na jej oficjalnej stronie na portalu Facebook.

Możesz wspomóc akcję drukując i rozwieszając plakaty 🙂

Plik możesz pobrać tutaj jpg lub tutaj pdf

 

 

Komentarze

komentarzy

#Bytom#pucuj glancuj

Previous Post

Next Post