Chcemy lepszego, przyjaznego miasta i harmonijnego rozwoju zgodnego z potrzebami mieszkańców.

Z Bytomia do Łodzi

18 grudnia 2014 admin 1 Comment

Spędziliśmy aktywny i inspirujący, grudniowy dzień w Łodzi. Z naszej inicjatywy zorganizowany został wyjazd studyjny do tamtejszego urzędu miasta, aby zapoznać się z planami rewitalizacji Łodzi.  Na prośbę Roberta Białasa, bytomski poseł, pan Jacek Brzezinka pomógł w organizacji spotkania z urzędnikami Urzędu Miejskiego w Łodzi odpowiedzialnymi za realizację Programu Rewitalizacji miasta oraz realizacji programu Budżetu Obywatelskiego.

Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się doniesieniom prasowym na temat kolejnych przedsięwzięć podejmowanych przez łódzkich urzędników i będąc pod wielkim wrażeniem rozmachu tych działań, postanowiliśmy poprosić ich o zaprezentowanie swoich doświadczeń i planów na przyszłość. Organizatorzy, ze strony łódzkiego urzędu nie zawiedli naszych oczekiwań. Od pierwszych chwili potraktowali nas jako równorzędnych partnerów i pełnoprawnych uczestników procesu bytomskiej rewitalizacji, którzy także powinni włączać się w procesy odnowy swojego miasta.

Przed wyjazdem przygotowaliśmy listę pytań dotyczących głównie partycypacji mieszkańców w procesie rewitalizacji miasta. W odpowiedzi otrzymaliśmy ogromną bazę wiedzy, doświadczeń, przemyśleń dotyczących błędów i sukcesów, które pojawiły się w Łodzi. Największy zachwyt wzbudziły w nas postawa łódzkich urzędników – ich otwartość na dialog społeczny, daleko wykraczająca poza standard przyjęty w większości polskich urzędów. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy o wadzę jaką przywiązuje się w Łodzi do dialogu społecznego, opartego na jak największej przejrzystości działań urzędu. Mieszkaniec Łodzi ma pełną informację o planach inwestycyjnych i innych działaniach skierowanych na poprawę jakości życia w mieście. Na każdym etapie podejmowanych działań, mieszkańcy dostają informacje, przekazywane różnymi kanałami np. w prasie, listami poleconymi, w zależności od wagi informacji i potrzeby zaktywizowania odpowiedniego grona mieszkańców, potencjalnie zainteresowanych zagadnieniem. Łodzianie największą zmianę zauważyli w relacji urzędnik-mieszkaniec, która na przestrzeni kilku lat zmieniła się zdecydowanie – mieszkańcy na nowo obdarzyli zaufaniem urzędników. Nie znaczy to wcale, że urzędnicy spełniają każde nawet wydumane potrzeby ludzi. Mieszkańcy Łodzi mają poczucie, że ich głos jest słyszalny, działania miasta są efektem wspólnej pracy. Nie wszystkie pomysły i działania są rozwiązaniami idealnymi, czego świadomość mają pracownicy urzędu, jednakże prekursorskie pomysły jak na polskie realia, dla partycypacji społecznej, w rządzeniu miastem powodują, że miasto Łódź można nazwać Miastem dla Mieszkańców.

Wśród uczestników spotkania byli także przedstawiciele Gorzowa Wielkopolskiego, którym towarzyszył ich nowowybrany prezydent. Ich obecność pozwoliła na zawiązanie kolejnych kontaktów między miejskich, aby wzmocnić siłę naszych działań, a także aby móc służyć sobie wzajemnie swoją wiedzą i doświadczeniem.

Bytom i Łódź to miasta o podobnym, poprzemysłowym charakterze wynikającym z nieprawdopodobnym  dziewiętnastowiecznym rozwojem obydwu miast, borykające się z tymi samymi problemami zdewastowanych kamienic, bezrobocia i biedy. Pomimo tych podobieństw Łódź, jako duże, wojewódzkie miasto, dysponuje wielokrotnie większym budżetem, w związku z czym trudno jest liczyć na podobny rozmach rewitalizacji w Bytomiu.

Jednak możemy wynieść z łódzkich doświadczeń wiedzę, postawę władz miasta i urzędników oraz założenie idei „drobnych kroków”. Podstawą jest wiara w swoich mieszkańców i otwartość na rozmowy z każdym, kto wierzy w miasto i chce współpracować.

Jednak najważniejsze jest założenie, że żadnych zmian nie dokonamy bez procesu długofalowego planowania i wdrażania wcześniej przygotowanych, a później wybranych projektów, które najbardziej realizują założenia rewitalizacji i strategii miasta. Aby dokonać wyboru projektów, wcześniej uruchomiono procesy, polegające na badaniu problemów miasta, na wsłuchaniu się w głos mieszkańców, na ciężkiej pracy projektowej, na otwarcie się na pomoc spoza miasta, ale i tę oferowana przez ekspertów mieszkających w mieście.

Naszym marzeniem jest współpraca ponad podziałami politycznymi, religijnymi, światopoglądowymi, bo każdy kto zna Bytom, wie jaki ogromny potencjał ma to miasto i że warto solidarnie wziąć się do ciężkiej roboty licząc się zarówno z sukcesami jak i porażkami.

Sylwia Widzisz-Pronobis

Fotorelacja z wyjazdu do Łodzi

Komentarze

komentarzy

#Łódź

Previous Post

Next Post

Comments

Comments are closed.